
Creat pentru casa ta
Prity S1 W10 combină căldura în încăpere cu o manta de apă concepută să transfere căldura către un sistem de încălzire racordat. Este o alegere pentru o locuință în care focul de lemne trebuie să contribuie și dincolo de încăperea în care se află aparatul.
Căldură utilă, potrivită locuinței dumneavoastră
Puterea nominală cedată încăperii este de 6.2 kW. Aceasta este valoarea de comparat cu necesarul de căldură calculat al încăperii: o sobă bine dimensionată trebuie să asigure o căldură confortabilă fără să fie redusă în permanență.
Puterea declarată cedată apei este de 7.1 kW. Luați-o în calcul separat de căldura cedată încăperii și dimensionați circuitul de încălzire, automatizarea și echipamentele de siguranță obligatorii pentru acest aparat.
Spațiul pe care îl poate încălzi o sobă depinde de izolație, înălțimea tavanului, ferestre și de modul în care comunică încăperile. O putere mai mare în kW nu înseamnă automat o alegere mai bună. Potrivirea puterii cu locuința vă ajută să alegeți o sobă adaptată modului în care trăiți.
Ce înseamnă randamentul în practică
Randamentul declarat este de 77.6 %. În condițiile de testare declarate, aceasta este proporția din energia combustibilului transformată în căldură utilă. Ajută la compararea aparatelor, dar nu garantează o economie fixă la factura de încălzire.
Clasa de eficiență energetică este A. Interpretați-o împreună cu puterea și randamentul: eticheta energetică ajută la comparație, dar dimensionarea corectă pentru locuința dumneavoastră rămâne la fel de importantă.
Pentru rezultate bune, folosiți lemnele indicate în instrucțiunile de utilizare, bine uscate, și respectați încărcătura de combustibil și reglajele de aer recomandate. Lemnele umede și utilizarea necorespunzătoare pot reduce performanța și pot murdări mai mult geamul și coșul de fum.
Un design potrivit modului în care folosiți încăperea
O sobă independentă vă oferă un punct central clar, fără a necesita o carcasă completă de șemineu. La alegerea poziției, țineți cont de vederea din zona de șezut, de accesul la ușa de alimentare și de traseul coșului de fum.
Corpul aparatului măsoară 490 × 460 × 830 mm (lățime × adâncime × înălțime). Aceste dimensiuni vă ajută să apreciați cât spațiu ocupă în încăpere și să planificați traseul de livrare. Instalarea finală necesită și spațiu pentru placa de protecție a pardoselii, coșul de fum și distanțele de siguranță obligatorii.
Planificați instalarea înainte de comandă
Diametrul declarat al racordului la coș este de Ø130 mm. Acesta este un punct de pornire pentru verificarea compatibilității cu coșul de fum; contează și tirajul necesar, modul de racordare și normele locale de instalare.
Greutatea declarată a aparatului este de 82 kg. Verificați accesul prin uși și eventualele trepte de pe traseul de livrare și asigurați-vă că pardoseala portantă și placa de protecție sunt adecvate.
Un model cu manta de apă necesită un circuit de încălzire corect proiectat, umplut și protejat. Nu trebuie tratat ca o sobă obișnuită de cameră și nici utilizat cu mantaua de apă goală. Respectați schema de instalare a producătorului.
Solicitați unui instalator calificat să verifice coșul de fum, alimentarea cu aer de ardere, protecția pardoselii și distanțele indicate de producător. Dimensiunile aparatului nu stabilesc singure o poziție de instalare sigură. Păstrați instrucțiunile de utilizare pentru folosire și întreținere ulterioară.
Specificații tehnice
| Putere nominală cedată încăperii | 6.2 kW |
|---|---|
| Putere cedată mantalei de apă | până la 10 kW |
| Randament | 77.6 % |
| Clasă energetică | A |
| Diametru coș de fum | Ø130 mm |
| Corp L × A × Î | 490 × 460 × 830 mm |
| Greutate netă | 82 kg |
| Combustibil | Lemn uscat, umiditate sub 20% |
| Indice de eficiență energetică (EEI) | 104 |
| Eficiență energetică sezonieră la încălzirea spațiului (η s ) | 69 % |
| Putere nominală pe apă | 7.1 kW |
| Putere maximă pe apă | 10 kW |
| Capacitate de apă | 14 l |
| Presiune maximă de lucru | 1.25 bar |
| Temperatura gazelor de ardere la puterea nominală | 280 °C |
| CO (la 13% O 2 ) | 1149 mg/Nm³ |
| PM (la 13% O 2 ) | 32 mg/Nm³ |
| NOx (la 13% O 2 ) | 81 mg/Nm³ |
| OGC (la 13% O 2 ) | 66 mg/Nm³ |
| Debit masic al gazelor de ardere | 11.3 g/s |
| Tiraj minim al coșului | 11 Pa |
| Consum de combustibil | 4.2 kg/h |
| Racorduri | 3/4 ″ |
| Focar L × A × Î | 370 × 325 × 330 mm |
Informații și documente de la producător
Documentele producătorului sunt păstrate în limba originală. Pentru montare și utilizare, folosiți instrucțiunile complete de instalare și utilizare.
Specificații tehnice
| Putere nominală cedată încăperii | 6.2 kW |
|---|---|
| Putere cedată mantalei de apă | până la 10 kW |
| Randament | 77.6 % |
| Clasă energetică | A |
| Diametru coș de fum | Ø130 mm |
| Corp L × A × Î | 490 × 460 × 830 mm |
| Greutate netă | 82 kg |
| Combustibil | Lemn uscat, umiditate sub 20% |
| Indice de eficiență energetică (EEI) | 104 |
| Eficiență energetică sezonieră la încălzirea spațiului (η s ) | 69 % |
| Putere nominală pe apă | 7.1 kW |
| Putere maximă pe apă | 10 kW |
| Capacitate de apă | 14 l |
| Presiune maximă de lucru | 1.25 bar |
| Temperatura gazelor de ardere la puterea nominală | 280 °C |
| CO (la 13% O 2 ) | 1149 mg/Nm³ |
| PM (la 13% O 2 ) | 32 mg/Nm³ |
| NOx (la 13% O 2 ) | 81 mg/Nm³ |
| OGC (la 13% O 2 ) | 66 mg/Nm³ |
| Debit masic al gazelor de ardere | 11.3 g/s |
| Tiraj minim al coșului | 11 Pa |
| Consum de combustibil | 4.2 kg/h |
| Racorduri | 3/4 ″ |
| Focar L × A × Î | 370 × 325 × 330 mm |