
Creat pentru casa ta
PRITY PS2 este un focar de șemineu pe lemne pentru o carcasă de șemineu construită special. Permite șemineului să devină un element integrat al încăperii, aspectul final fiind dat de instalare și de materialele din jur.
Căldură utilă, potrivită locuinței dumneavoastră
Puterea nominală cedată încăperii este de 10.3 kW. Aceasta este valoarea de comparat cu necesarul de căldură calculat al încăperii: o sobă bine dimensionată trebuie să asigure o căldură confortabilă fără să fie redusă în permanență.
Spațiul pe care îl poate încălzi o sobă depinde de izolație, înălțimea tavanului, ferestre și de modul în care comunică încăperile. O putere mai mare în kW nu înseamnă automat o alegere mai bună. Potrivirea puterii cu locuința vă ajută să alegeți o sobă adaptată modului în care trăiți.
Ce înseamnă randamentul în practică
Randamentul declarat este de 76.6 %. În condițiile de testare declarate, aceasta este proporția din energia combustibilului transformată în căldură utilă. Ajută la compararea aparatelor, dar nu garantează o economie fixă la factura de încălzire.
Clasa de eficiență energetică este A. Interpretați-o împreună cu puterea și randamentul: eticheta energetică ajută la comparație, dar dimensionarea corectă pentru locuința dumneavoastră rămâne la fel de importantă.
Pentru rezultate bune, folosiți lemnele indicate în instrucțiunile de utilizare, bine uscate, și respectați încărcătura de combustibil și reglajele de aer recomandate. Lemnele umede și utilizarea necorespunzătoare pot reduce performanța și pot murdări mai mult geamul și coșul de fum.
Un design potrivit modului în care folosiți încăperea
Acesta este un focar, nu un șemineu finisat independent. Carcasa necesită materiale incombustibile adecvate, ventilație și acces pentru service, conform instrucțiunilor producătorului. Carcasa finită nu este inclusă în dimensiunile aparatului.
Corpul aparatului măsoară 700 × 400 × 710 mm (lățime × adâncime × înălțime). Aceste dimensiuni vă ajută să apreciați cât spațiu ocupă în încăpere și să planificați traseul de livrare. Instalarea finală necesită și spațiu pentru placa de protecție a pardoselii, coșul de fum și distanțele de siguranță obligatorii.
Planificați instalarea înainte de comandă
Diametrul declarat al racordului la coș este de Ø200 mm. Acesta este un punct de pornire pentru verificarea compatibilității cu coșul de fum; contează și tirajul necesar, modul de racordare și normele locale de instalare.
Greutatea declarată a aparatului este de 85 kg. Verificați accesul prin uși și eventualele trepte de pe traseul de livrare și asigurați-vă că pardoseala portantă și placa de protecție sunt adecvate.
Solicitați unui instalator calificat să verifice coșul de fum, alimentarea cu aer de ardere, protecția pardoselii și distanțele indicate de producător. Dimensiunile aparatului nu stabilesc singure o poziție de instalare sigură. Păstrați instrucțiunile de utilizare pentru folosire și întreținere ulterioară.
Specificații tehnice
| Clasă energetică | A |
|---|---|
| Indice de eficiență energetică (EEI) | 102 |
| Eficiență energetică sezonieră la încălzirea spațiului (η s ) | 68 % |
| Putere nominală cedată încăperii | 10.3 kW |
| Temperatura gazelor de ardere la puterea nominală | 257 °C |
| Randament | 76.6 % |
| PM (la 13% O 2 ) | 24 mg/Nm³ |
| Tiraj minim al coșului | 11.9 Pa |
| Diametru coș de fum | Ø200 mm |
| Consum de combustibil | 3.3 kg/h |
| Corp L × A × Î | 700 × 400 × 710 mm |
| Focar L × A × Î | 625 × 275 × 315 mm |
| Greutate netă | 85 kg |
| CO (la 13% O 2 ) | 1248 mg/Nm³ |
| NOx (la 13% O 2 ) | 73 mg/Nm³ |
| OGC (la 13% O 2 ) | 10 mg/Nm³ |
| Debit masic al gazelor de ardere | 9 g/s |
Informații și documente de la producător
Documentele producătorului sunt păstrate în limba originală. Pentru montare și utilizare, folosiți instrucțiunile complete de instalare și utilizare.
Specificații tehnice
| Clasă energetică | A |
|---|---|
| Indice de eficiență energetică (EEI) | 102 |
| Eficiență energetică sezonieră la încălzirea spațiului (η s ) | 68 % |
| Putere nominală cedată încăperii | 10.3 kW |
| Temperatura gazelor de ardere la puterea nominală | 257 °C |
| Randament | 76.6 % |
| PM (la 13% O 2 ) | 24 mg/Nm³ |
| Tiraj minim al coșului | 11.9 Pa |
| Diametru coș de fum | Ø200 mm |
| Consum de combustibil | 3.3 kg/h |
| Corp L × A × Î | 700 × 400 × 710 mm |
| Focar L × A × Î | 625 × 275 × 315 mm |
| Greutate netă | 85 kg |
| CO (la 13% O 2 ) | 1248 mg/Nm³ |
| NOx (la 13% O 2 ) | 73 mg/Nm³ |
| OGC (la 13% O 2 ) | 10 mg/Nm³ |
| Debit masic al gazelor de ardere | 9 g/s |