
Creat pentru casa ta
Prity K1 D aduce căldura focului de lemne în încăperea în care vă petreceți timpul. Este o sobă de încălzire a încăperii: căldura utilă este cedată în jurul aparatului, iar focul devine parte din viața de zi cu zi și din atmosfera încăperii.
Căldură utilă, potrivită locuinței dumneavoastră
Puterea nominală cedată încăperii este de 9.3 kW. Aceasta este valoarea de comparat cu necesarul de căldură calculat al încăperii: o sobă bine dimensionată trebuie să asigure o căldură confortabilă fără să fie redusă în permanență.
Spațiul pe care îl poate încălzi o sobă depinde de izolație, înălțimea tavanului, ferestre și de modul în care comunică încăperile. O putere mai mare în kW nu înseamnă automat o alegere mai bună. Potrivirea puterii cu locuința vă ajută să alegeți o sobă adaptată modului în care trăiți.
Ce înseamnă randamentul în practică
Randamentul declarat este de 81.3 %. În condițiile de testare declarate, aceasta este proporția din energia combustibilului transformată în căldură utilă. Ajută la compararea aparatelor, dar nu garantează o economie fixă la factura de încălzire.
Clasa de eficiență energetică este A+. Interpretați-o împreună cu puterea și randamentul: eticheta energetică ajută la comparație, dar dimensionarea corectă pentru locuința dumneavoastră rămâne la fel de importantă.
Pentru rezultate bune, folosiți lemnele indicate în instrucțiunile de utilizare, bine uscate, și respectați încărcătura de combustibil și reglajele de aer recomandate. Lemnele umede și utilizarea necorespunzătoare pot reduce performanța și pot murdări mai mult geamul și coșul de fum.
Un design potrivit modului în care folosiți încăperea
O sobă independentă vă oferă un punct central clar, fără a necesita o carcasă completă de șemineu. La alegerea poziției, țineți cont de vederea din zona de șezut, de accesul la ușa de alimentare și de traseul coșului de fum.
Corpul aparatului măsoară 460 × 388 × 742 mm (lățime × adâncime × înălțime). Aceste dimensiuni vă ajută să apreciați cât spațiu ocupă în încăpere și să planificați traseul de livrare. Instalarea finală necesită și spațiu pentru placa de protecție a pardoselii, coșul de fum și distanțele de siguranță obligatorii.
Planificați instalarea înainte de comandă
Diametrul declarat al racordului la coș este de Ø150 mm. Acesta este un punct de pornire pentru verificarea compatibilității cu coșul de fum; contează și tirajul necesar, modul de racordare și normele locale de instalare.
Greutatea declarată a aparatului este de 57 kg. Verificați accesul prin uși și eventualele trepte de pe traseul de livrare și asigurați-vă că pardoseala portantă și placa de protecție sunt adecvate.
Solicitați unui instalator calificat să verifice coșul de fum, alimentarea cu aer de ardere, protecția pardoselii și distanțele indicate de producător. Dimensiunile aparatului nu stabilesc singure o poziție de instalare sigură. Păstrați instrucțiunile de utilizare pentru folosire și întreținere ulterioară.
Specificații tehnice
| Putere nominală cedată încăperii | 9.3 kW |
|---|---|
| Randament | 81.3 % |
| Clasă energetică | A+ |
| Diametru coș de fum | Ø150 mm |
| Corp L × A × Î | 460 × 388 × 742 mm |
| Greutate netă | 57 kg |
| Combustibil | Lemn uscat, umiditate sub 20% |
| Indice de eficiență energetică (EEI) | 108 |
| Eficiență energetică sezonieră la încălzirea spațiului (η s ) | 71.3 % |
| Temperatura gazelor de ardere la puterea nominală | 270 °C |
| CO (la 13% O 2 ) | 999.0 mg/Nm 3 |
| Praf (la 13% O 2 ) | 31.2 mg/Nm 3 |
| NOx (la 13% O 2 ) | 76.1 mg/Nm 3 |
| OGC (la 13% O 2 ) | 89.7 mg/Nm 3 |
| Debit masic al gazelor de ardere | 7.6 g/s |
| Tiraj minim al coșului | 12 Pa |
| Consum de combustibil | 2.9 kg/h |
| Focar L × A × Î | 398 × 294 × 346 mm |
Informații și documente de la producător
Documentele producătorului sunt păstrate în limba originală. Pentru montare și utilizare, folosiți instrucțiunile complete de instalare și utilizare.
- Pagina produsului la producător
- Etichetă de eficiență energetică
- [EN] Declarație de performanță
- [EN] Declarație de conformitate
- [EN] Fișă de informații despre produs
- [EN] Marcaj CE
- [DE] Declarație de performanță
- [DE] Declarație de conformitate
- [DE] Marcaj CE
- MANUAL DE INSTALARE ȘI INSTRUCȚIUNI DE UTILIZARE
- Date tehnice
Specificații tehnice
| Putere nominală cedată încăperii | 9.3 kW |
|---|---|
| Randament | 81.3 % |
| Clasă energetică | A+ |
| Diametru coș de fum | Ø150 mm |
| Corp L × A × Î | 460 × 388 × 742 mm |
| Greutate netă | 57 kg |
| Combustibil | Lemn uscat, umiditate sub 20% |
| Indice de eficiență energetică (EEI) | 108 |
| Eficiență energetică sezonieră la încălzirea spațiului (η s ) | 71.3 % |
| Temperatura gazelor de ardere la puterea nominală | 270 °C |
| CO (la 13% O 2 ) | 999.0 mg/Nm 3 |
| Praf (la 13% O 2 ) | 31.2 mg/Nm 3 |
| NOx (la 13% O 2 ) | 76.1 mg/Nm 3 |
| OGC (la 13% O 2 ) | 89.7 mg/Nm 3 |
| Debit masic al gazelor de ardere | 7.6 g/s |
| Tiraj minim al coșului | 12 Pa |
| Consum de combustibil | 2.9 kg/h |
| Focar L × A × Î | 398 × 294 × 346 mm |